Britský Guardian píše: V letním dni roku 1476 písař Moše Ibn Zabarah dokončil obrovské a nádherně ilustrované dílo hebrejské Bible, kterou si nechal pořídit syn bohaté židovské rodiny z Galicie na severozápadě Španělska.
Poutnická cesta v Jeruzalémě
Malý nález velkého významu
Během stále probíhajících vykopávek na severním okraji Davidova Města v Jeruzalémě byl nalezen otisk pečetidla z doby prvního chrámu.
15. březen 1939
Tichá vzpomínka a trochu srovnání s Válkou židovskou (66 - cca 74 n.l.)
Písmo v Písmu
PhDr. Jiří Pavlík, Ph.D. (narozen 1970) vystudoval teologii na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy (UK) a řečtinu-latinu na Filozofické fakultě UK. Tamtéž v r. 2007 dokončil doktorské studium v oboru klasická filologie. Zabývá se starořeckou literaturou, spiritualitou křesťanského mnišství a dějinami rétoriky a stylistiky. Působí na HTF...
Falešné rydlo písařů
The Lying Pen of Scribes se jmenují stránky, které se věnují především padělkům kumránských svitků. Název stránek se inspiroval Jeremiášem 8,8:
Nabatejci - to není jen jordánská Petra
Dnes jsem při brouzdání webu narazil na článek o nabatejském městě Šivta. Tak jsem si řekl, že bych mohl zveřejnit fotky a pár informací o této lokalitě v Negevské poušti, kterou jsem navštívil vrámci Starozákonní cesty po Svaté zemi v roce 2012.
Australan cituje dr. Merella
Brent Nongrbi, výzkumník ze Sydney, ve své nové knize vydané v Yale University Press (New Heaven a London) zaměřené na křesťanské rukopisy pocházející převážně z Egypta cituje i českého biblistu a papyrologa dr. Jana Merella, resp. jeho práci "Nouveaux fragments du Papyrus 4" v Revue Biblique 47 z roku 1938. A ani nevadí, že místo krásného...
Mince Heroda Agrippy I.
Izraelská média informovala o nálezu mince krále Heroda Agrippy I., např. Student Discovers Rare 2000-Year Old Coin near Shiloh. Tento herodovský král, vnuk Heroda Velikého je známý ze Skutků apoštolů (Sk 12,2-3), že dal popravit apoštola Jakuba Zebedeovce a apoštola Petra nechal zavřít do vězení (ten později dle Skutků zázračně z vězení utekl).
Izaiáš je stále v kurzu
V Novém zákoně se nachází jméno proroka Izaiáše 19x, což např. oproti Pilátovi (56x) není mnoho. Ale zásadní vliv knihy Izaiáš na formování křesťanství je neoddiskutovatelný. Připomeňme alespoň Ježíšovo čtení 61. kapitoly Izaiáše s následným minikázáním z pera evangelisty Lukáše (Lk 4,16-21).
Kumránská jeskyně 12Q
Tentokrát navazuji na závěrečný odstavec příspěvku Jeskyně v Kumránu: můžeme čekat další překvapení?
Lze ověřit biblickou zprávu o zemětřesení?
Slova Ámose, který byl z tekójských drobopravců. Měl vidění o Izraeli za dnů judského krále Uzijáše a za dnů izraelského krále Jarobeáma, syna Jóašova, dva roky před zemětřesením. (Ámos 1,1 ČEP)