Nový objev v Galileji a domovní znamení na Starém Městě pražském

16.07.2018

Již několik let probíhají vykopávky synagogální mozaiky v galilejské obci Hukok západně od Galilejského jezera. Archeologické práce vede Jodi Magness z University of North Carolina at Chapel Hill. Synagóga pochází z 5. století, z doby, kdy ve Svaté zemi vládli křesťané a ukazuje, že v daném místě byla prosperující židovská obec. Postupně rozkrývaná mozajka obsahuje úžasná, nejen biblická vyobrazení viz Huqoq Excavation Project.

Nejnovější zprávy z vykopávek přinášejí vyobrazení motivu z 13. kapitoly Numeri, která popisuje průzkumnou cestu v kenaanské zemi, na kterou Mojžíš vyslal 24 mužů. Zprávy o tom, že v Kenaanu je "vše veliké" nakonec podlomily odvahu židovského národa a to způsobilo, že jej Hospodin nechal 40 let na poušti.


Další část mozaiky odhalená v obci Hukok v Galilei.

Již na první pohled mozaika asociuje Num 13,23: Přišli až k úvalu Eškólu, kde uřízli ratolest s jedním vinným hroznem, dva ji museli nést na sochoru, a několik granátových jablek a fíků. Hebrejský nápis na mozaice je přímá citace z tohoto verše, hovoří o sochoru mezi dvěma.

Při procházce po Starém Městě pražském narazíme v Husově ulici na výrazné domovní znamění na domě U modrého hroznu. Jedná se o tentýž výjev jako na mozaice v galileiské synagóze, jen o více jak tisíc let mladší.