Rodí se Národní kampus izraelské archeologie

01.02.2023
Desítky let trvající stavební projekt pro sídlo Izraelského úřadu pro památky (IAA) na jeruzalémském "Museum Hill" se začíná konečně blížit k svému závěru. Národní kampus Jay a Jeanie Schottenstein pro archeologii Izraele, navržený v roce 2002 architektem Moshe Safdiem, má rozlohu 33 445 metrů čtverečních. Národní kampus Schottenstein zahrnuje dvě primární budovy, budovu archeologie Dana Davida a budovu pro studium izraelského dědictví.


Nachází se v nich celá řada zařízení, včetně výzkumných místností, archeologických zahrad, výstavních ploch a skladovacích jednotek pro izraelské národní poklady. V Národním kampusu budou umístěny asi dva miliony archeologických artefaktů, včetně více než 20 000 fragmentů svitků od Mrtvého moře. Areál bude také obsahovat nové konzervační laboratoře pro zaměstnance IAA. Poprvé budou tyto laboratoře otevřeny pro veřejnost a umožní návštěvníkům sledovat konzervátory IAA, jak restaurují a uchovávají staré předměty.


Doufejme jen, že dílo - v těsné blízkosti Bible Lands Museum Jerusalem, Shrine of The Book v Izraelském muzeu a také Knessetu a slavné jeruzalémské menory - bude skutečně v dohledné době dokončeno.

foto Národního kampusu ze serveru Times of Israel, Alex Wiegman, Israel Antiquities Authority
foto Národního kampusu ze serveru Times of Israel, Alex Wiegman, Israel Antiquities Authority

V současné době má IAA své jeruzalémské kanceláře rozložené mezi technologický park v Har Hotzvim, Izraelské muzeum a Rockefellerovo muzeum východního Jeruzaléma.