K čemu je dobré archeologovi síto?

01.05.2012

Při archeologickém zkoumání dva tisíce let starého drenážního kanálu mezi Davidovým Městem a Jeruzalémským archeologickým parkem byly pod tímto kanálem objeveny zbytky budovy z konce období prvního chrámu (před rokem 586 před Kr.). Na vytěženou zeminu archeologvé použili dnes již běžný proces přesívání, díky kterému bylo objeveno pečetidlo s nápisem "Lematanjahu Ben Ho...", "patřící Matanjahuovi, synu Ho..." (viz převzaté foto níže). Zdroj zprávy: Israel Antiquities Authority.

Připomeňme si, že díky tomuto procesu byl nedávno (2009) objeven i nejstarší text v Jeruzalémě, klínopisný zlomek (viz foto nahoře) z doby, kdy vzikly známé dopisy z El Amarny.
Vyfotil jsem si ho na výstavě v Davidsonově centru pod úpatím Chrámové hory.

Kvádry z Herodovy(?) doby v drenážním kanálu - fotoaparát je zamlžený
Kvádry z Herodovy(?) doby v drenážním kanálu - fotoaparát je zamlžený

Zmíněným drenážním kanálem jsem procházel přesně před dvěma měsíci za deštivého nevlídného dne. Do kanálu jsme vstoupili v místě vykopávek na bývalém parkovišti (foto) proti vchodu do archeologického parku Davidova Města a vystoupili z něj přímo pod Robinsonovým obloukem u paty Chrámové hory (foto; na další fotografii je vidět celková situace, místo výstupu bylo později otevřeno vlevo od pána s modrým dešníkem). Podešli jsme tedy silnici a hradbu jeruzalémského Starého Města. Pokoušel jsem se ve stísněném kanálu fotografovat, ale protože venku bylo chladno a kanál byl vyhřívaný, fotoaparát se mi zamlžoval (poslední foto).